piątek, 22 maja 2015

Odmiany barwne agamek

Przperaszam za opóźnienie ale nauka testy kartkówki cały tydzień zawalony miałam. Przejdźmy do odmian dodaje nazwy i zdjęcia tych najbardziej "popularnych":
-classic:










-yellow:









-red:                                                                                                                                                        













-orange:












-blood:










-citrus:                                                                          
-snow:
-dunner:
-hyper:


Jesli chodzi o odmiany to tyle na dziś może będzie więcej ale nie obiecuję. W następnym poście będzie o roślinach, kryjówkach i korzeniach.
Pozdrowienia ode mnie i Reksia ;)

poniedziałek, 18 maja 2015

Pomysł na posta po tylu dniach gorączkowego myślenia xd

Nareszcia coś wymyśliłam a nawet kilka pomysłów na postach... Tak właściwie to zamiast "po tylu dniach" powinnam napisać po tylu minutach gorączkowego myślenia na angliku ale omińmy tą sprawę. Jak dobrze pójdzie to dodam jutro post o odmianach barwnych agamek a tego trochę jest.
Pozdrawiam Zuz

sobota, 16 maja 2015

Zdjęcia Muńka

Dzidsiaj dodałam zdjęcia Muńka do postu O moich potworkach ;) może dzisiaj będą zdjęcia reszty zwierzaków
Pozdrowienie od mnie i Muńka

czwartek, 14 maja 2015

Post którego nie ma ale jest

WItajcie ludzie. Dzisiaj nie ma posta bo nie mam pomysłu a komów brak mój mózg nie jest zdolny do myślenia dzisiaj więc nie wiem co napisać może jutro coś wymyśle i wpisze chy7ba że ktoś coś zaproponuje ;)
Pozdro od mnie i Reksia

środa, 13 maja 2015

xd to nie zuzu

Hejo!
W końcu nie poszłyśmy na spacer, bo nie mogłyśmy zabrać Reksia. :( Więc zostałam u Zuzu i się wygłupiamy i słuchamy muzyki. Pijemy sprita. Pisze na tym blogu teraz, bo Zuzia nie wiedziała co napisać, więc teraz tu jestem. Zuzu zjada jabłko, a ja "kradne gryzy". Jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami od przedszkola. A przez 6 lat się nie widziałyśmy, a teraz znowu jesteśmy razem :)

Aga
PS. To był karniak

Brak pomysła na posta i brak na tytuł tego posta ;)

WItajcie ludzie dzisiaj nie piszę o agamach bo nie mam pomysłu i nie mam pomysłu na tytuł tego xd i jestem padnięta po szkole. Dzisiaj idę z psiapsiółą na spacer z Reksiem. Postaram się dzisiaj dodać zdjęcia ze spacerów. I jak ktoś ma pomysły lub pytania to proszę śmiało pisać w komentarzach bo nie wiem ile czasu mi zajmie wymyślenie pomysłu na posta o agamach. Dzisiaj w szkole było masakrycznie nudno dziwie się że jestem jeszcze w kawałku. Najlepsze było gdy z Agiś obklejałyśmy się taśmą beka level hard xd a jak wam minoł dzień w szkole?

wtorek, 12 maja 2015

7 zmysłów agam brodatych

Kto wiedział że agamy mają 7 zmysłów? Ja wiedziałam o 6 zmysłach gadów: słuch, węch, smak, dotyk, wzrok i organ Jacobsona. Dzisiaj się dowiedziałam o 7 zmyśle tzw. oko ciemieniowe albo chyba bardziej znana nazwa 3 oko.
Najpierw o 3 oku. Jest to oko umieszczone pomiędzy kośćmi ciemieniowymi. Kiedyś gady normalnie widziały na te oko ale wzrok w tym oku został utracony w procesie ewolucyjnym. Najczęściej występowały u gadów obecnie oko ciemieniowe występuje u niektórych gadów np. u hatteri. Nie wiadomo dokładnie do czego służy obecnym gadom.
Fotka 3 oka u agamy:


Oko u węża bardziej widoczne niż u agam:




Teraz o organie Jacobsona. Chyba każdy widział u węży charekterystyczne wysuwanie języka u węży, w ten sposób badają teren i indentyfikują podłoże, wodę zdobycz itp. "kosztują" powietrze językiem a następnie z języka wysyła informacje do mózgu. U agam też występuje takie zachowanie czasami się dziwimy dleczego liżą wszystko co je otacza a one po prostu sprawdzają czy dana rzecz jest np. "jadalna". 
Tutaj w skrócie jak to mniej więcej wygląda. Znalazłam tylko po angielsku ale raczej chyba będzie wiedział o co chodzi:





poniedziałek, 11 maja 2015

Tak jak obiecałam post o wylince

Wylinka to proces złuszczania się starego naskórka który przechodzi każdy gad. Agamy brodate zrzucają skórę przez całe swoje życie w różnych odstępach zależnych od wieku im starszy gad tym dłuższe odstępy. Na początku agamy zrzucają ok raz na 2 tygodnie. Dorosła agama zrzuca 2-3 razy w roku.
Gdy nasz smok przechodzi wylinkę należy podnieść stopień wilgotności z 50-60% na 60-70%. Jeśli gad nie umie sobie poradzić mozna mu pomóc regularną kąpielą w letniej wodzie (np. co 3 dni) należy pamiętać aby nie zrywać mokrej skóry powinna zejść sama.
brodacze nie pozbywają się skóry w całości zrzucają ją stopniowo, na raty.
 Agamy mają problem z usunięciem wylinki z nosa kiedy skórka jest gotowa można jej pomóc nawilżając wacik wodą i delikatnie nawilżyć okolice nosa i podważyć paznokciem i delikatnie wyciągnąć. Agama może być niespokajna i próbować uciec przy tym "zabiegu" więc można ją owinąć w jakiś koc i ostrożnie przytrzymać głowę palcami.
Smoki często zjadają swoje wylinki, nie są szkodliwe.
Objawy wylinki:
-poszarzałe kolory
-zmiana nastroju
-szare plamy na skórze
-wybałuszenie oczu (to jest normalne podaczas wylinki)
UWAGA! agama podczas wylinki odczuwa dyskomfort może być bojaźliwa agresywna ospała mało ruchliwa
A tutaj zdj agamy w czasie wylinki:

Nowa zakładka i inne

Witajcie postanowiłam że dodam nową zakładke. Będą tam podstawowe informacje o agamach typu waga wielkość itp. zakładkę dodam w najbliższym czasie ;) i postaram sie dzisiaj dodać znowu coś o agamach. Pomyślałam że napisze coś o wylince (zrzucaniu starego naskórka) rzeba rozruszać bloga :p

piątek, 8 maja 2015

Uzupełniony post :)

Nareszcie uzupełniłam post mam nadzieje że sie wam przyda ;) a ze zdjęciami nie wiem jak będzie bo kamera w laptopie mi sie zepsuła i nie mam jak zrobić tych zdjęć :'(. Powoli zaczyna mi brakować pomysłów na posty jeśli macie jakieś to piszcie w komentarzach i proszę powiedzcie jak sie wam podoba mój blog, pomysły i oceny bloga będą mile widziane ;) W niedzielę byłam na spacerze z Reksiem i przyjaciółką w parku było super Reksio sie wybiegał polatał za patykami i jest szczęśliwy za poświęcaną mu uwagę. Pare fotek ze spaceru:








czwartek, 30 kwietnia 2015

"Podaj łapę Cezarowi" i info dotyczące postów

Na początek o podaj łapę Cezarowi.
Moja koleżanka która prowadzi bloga dodała na bloga informacje o nazwie: Podaj łapę Cezarowi. Dotyczy ona psa ze schroniska który potrzebuje drogiego leczenia. Zakład fotograficzny FotoMelcer robi zdjęcia zwierzakom i ich właścicielom a pieniądze przeznaczone są na leczenie. Koszt zdjęcia wynosi 10zł. Może pójdę z Reksiem porobić zdjęcia ;)
Teraz troche o postach, które obiecałam uzupełnić, uzupełnie ja dzisiaj i jutro a zdjęcia może w niedziele ;)

wtorek, 28 kwietnia 2015

O niczym

Elo ludzie. Mam teraz informatyke. Jak będę w domu to pouzupełniam posty. Postaram sie dzisiaj wejść ale nie obiecuje że mi się uda. Zamiast robić jakieś głupie ćwiczenia w wordldzie pisze na facebooku i blogu. U zwierzaków wszystko ok zaczynam coraz częściej chodzić z reksiem na spacery do parku miejskiego. Jest mega nudno w szkole a zadań fest dużo.

wtorek, 14 kwietnia 2015

O postach i o niczym

Elo. Mam teraz lekcję informatyki i zamiast uzupełniać ćwiczenia siedze na internetach. W najbliższym czasie dodam brakujące zdjęcia zwierzaków (przewiduje że w sobote albo niedziele), pouzupełniam posty które obiecałam uzupełnić i napisze coś o agamach ;)  myśle że wypadałoby coś napisać o podrostkach więc w następnym poście postaram się o tym napisać.
I to tyle na dzisiaj i pozdrownienia ode mnie i zwierzyńca ;)

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

O moich potworkach

Witajcie dzisiaj trochę o moich zwierzakach ;)
Mój zwierzyniec składa się z:

Psa:

Imię: Reksio
Ksywka: Reks, Milord, Reksieł
Rasa: Jack Rusell Terier
Wiek: 4 lata
Data urodzin: 1 wrzesień
Data zakupu: początek grudnia 2011 (?)

















Milordzie ;*

















Mały Reskieł *o*          
















3 chomików

Imię: Muniek
Ksywka: Nietoperz
Garunek: chomik syryjski      
Wiek: 0,5 roku
Data urodzin: nieznana
Data zakupu: początek października 2014









Imię: Gustaw
Ksywka: Ciuciok, Gucio
Gatunek: chomik syryjski
Wiek: 1 rok
Data urodzin: nieznana
Data zakupu: początek stycznia 2014





Imię: Lord Vader
Ksywka: Diabeł, Vader
Gatunek: chomik syryjski
Wiek: 1 rok
Data urodzin: nieznana
Data zakupu: koniec lutego 2014





(?) - daty nie pewne



Zaniedługo postaram się dodać brakujące zdjęcia zwierzaków


                                                                                           

sobota, 28 marca 2015

Agamy dopiero w kwietniu :'(

Witajcie. Długo nie pisałam ale mam ograniczony dostęp do kompa mogłabym dodawać posty przez fona ale nie ogarniam jak to się robi. Nie umiem z konta przejść na bloga ;(
Dzisiaj trochę o przygotowaniach do agamy. Niestety w tym miesiącu jest mało hajsów i nie ma szans na agame ale w przyaszłym miesiącu powinna być. W następnym poście postaram się napisac trochę o terra dla podrostków i postaram się uzupełnić poprzedni post ;)
Pozdrowienia ode mnie i zwierzaków.

środa, 21 stycznia 2015

Co jedzą agamy brodate?

Witajcie, w tym poście omówimy sobie co jedzą agamy brodate.
Agamy brodate jak większość jaszczurej żywią się owadami i roślinami. Owady stanowią ok. 60-70% diety a rośliny ok. 40-30%.
Z owadów możemy podawać: karaczany, drewnojady, szarańcze, świerszcze itp. Możemy je podawać żywe lub martwe, ale niektóre agamy mogą odmówić przyjmowania martwego pokarmu.
Przechodzimy do roślin, owoców i warzyw.
Rośliny:

NAZWY ROŚLINmała pomoc
Babka lancetowata
Babka lancetowata
Babka zwyczajna, szerokolistna
Babka zwyczajna, szerokolistna
mniszek_lekarski (mlecz)
mniszek_lekarski
Koniczyna łąkowa, czerwona
Koniczyna łąkowa, czerwona
  
Jasnota biała
Jasnota biała
prosienicznik_jednoglowkowy
prosienicznik_jednoglowkowy
Traganek szerokolistny
1
Jasnota purpurowa
Jasnota purpurowa
Tasznik pospolity
Tasznik pospolity
Czosnaczek pospolity
Czosnaczek pospolity
Pępawa zielona
Pępawa zielona
Jastrun właściwy
Jastrun właściwy
prosienicznik_szorstki
prosienicznik_sz


owady:
-świerszcz
-mącznik
-larwy drewniojada
-jedwabnik
-larwa mola woskowego
-karaczany
-szarańcza
-patyczaki

inne:
na niebieski kolor jest oznaczony pokarm którym karmimy rzadko, na kolor zielony pokarm spożywany codziennie na fioletowy okazjonalnie
-trzykrotka
-mlecz
-melisa
-bazylia
-lucerna
-koniczyna
-figi
-pasiatka zwisła
-kolendra
-mięta
-natka marchewki
-koperek
-rzeżuha
-liścia: groszku, malin, truskawek
-marchewka
-ogórek
-seler 
-rzodkiewka
-szparagi
-fasola
-brokuły
-kalarepa
-truskawki 
-maliny
-arbuz
-śliwki
-morele
-brzoskwinie
-melon
-mango
-papaja
-botwinka
-zielony groszek
-kukurydza
-papryka słodka: zielona, czerwona, żółta
-kalafior 
-pomidor
-jabłka 
-gruszki
-banany
-winogrona
-kiwi 
-ananas
-pomarańcze/mandarynki



Agamy powinny byc karmoine odpowiednio do jej długości.
- młodym agamom należy podawać do 2 razy dziennie
- podrostkom 30-35cm karmimy raz na dzień
- agamom powyżej 35cm dajemy co 2-3 dni.

W następnym poście postaram się dodać troche o chorobach oczu.
Pozdrawiam wszytskich,
Zuzu/Edek

piątek, 16 stycznia 2015

100 wejść

Dziękuje wszystkim za odwiedzenie mojego bloga. mam nadzieje że będzie się pojawiać coraz więcej osób. Jeśli spodobał się Wam blog to polećcie go swoim znajomym bd wdzięczna.

Pomoc Oli...

Witam wszystkich. Postaram się wsatwiać jak najwięcej postów, pomoc mojej koleżanki Oli bardzo się przydała i bardzo jej za to dziękuje. Ola też prowadzi bloga  i bardzo go polecam dla fanów świnek morskich xd: mój chlewik.
Link do bloga:
http://mojchlewik.blogspot.com/
Jeśli macie pomysły na posta to piszcie w komentarzach bardzo mi się przydadzą
Pozdrowienia od moich zwierzaków i od mnie.

Humorki agamek xd

Tak jak obiecałam napisze jak postępować z agamami, jaki mają charakterek i trochę o ich zwyczajach.
Na pierwszy ogień jak z nimi postepować ;P
Agamy to nie zabawka, którą można ściskać, dusić albo rzucać o ściany itp. Brodacze są delikatne, łatwo zrobic im krzywdę. Trzeba na nia bardzo uważać gdy bierzemy ją na ręce, ponieważ gdy agamy nie mają oparcia pod łapki zaczynaja się wiercić w poszukiwaniu podparcia, a wtedy bardzo łatwo o wypadek. Acha i jeszcze agamy lubią się wspinać nawet po ludziach, i dziewczyny uwaga na włosy bo jak się wplączą to ciężko je wyciągnąć i nie radze próbować samemu bez lustra najlepiej poprosic o pomoc kogoś innego. Smoki badaja otoczenie próbując spróbować jak smakuje trzeba uważać na rzeczy które agama może połknąć i bez pomocy veta dojdzie do zaczopowania. Jaki jest morał? Uważać na wszystko co niebezpieczne. Czyli na wszystko co zmieści sie do pyska agamy, uważać na rzeczy ostre i byc przygotowanym na nagłe spadnięcie agamy. Zachowajcie czujność!!!!
Charakterek i humorki brodaczy.
Najpierw o charakterze. Tak jak pisałam w moim pierwszym poście agamy sa przyjaźnie nastawione do ludzi. Dażą zaufaniem swojego właściciela, lubią kontakt z ludźmi i to jest ich najwiekszy plus. Tak jak my agamy maja raz na jakis czas gorszy dzień dzien i najlepiej dac im wtedy spokój.
Zwyczaje.
Nie znam ich zwyczajów za dobrze ponieważ jeszcze nie mam jaszczurki, ale wiem że witaja sie unosząc łapki i zataczając małe kółka. Bardzo zabawne jest robienie pompek nie wiem co dokładnie to oznacza bo nie jestem brodaczem jak widać. Agamy regulując temperature ciała otwierając pysk, tak samo jak pies tylko że im język nie lata na wszystkie strony.
Może jutro cos dopisze bo teraz nie mam czasu. Jak będę tak czesto pisac to zabraknie mi pomysłów. Jak macie pomysł na post albo pytania to piszcie. Dla pytan jest zrobiony specjalny post, ale tu tez można pisac pytania. Jak ktos zada pytanie to nie będę pisała w komentarzach tylko zrobię osobny post.
Dziekuję za tyle wejść w ciągu tych 2 dni. Sądziłam że bedzie o wiele mniej ludzi.
Pozdrawiam,
Zuzu/ Edek ;P

wtorek, 13 stycznia 2015

Terra dla agamy brodatej

Hej trochę długo nic nie dodawałam. Pisze z komputera na infie. Dzisiaj napisze trochę o terra dla brodacza.


Terra to podstawowy czynnik wpływający na zdrowie i długość życia naszego smoka. Terrarium dla 1 dorosłego osobnika powinno wynosić 120cmx80cmx80cm dla 2 agam 150cm itd.(wysokość możemy zmniejszyć do 50 cm, ale agamy bardzo lubią się wspinać i obserwować wszystko z góry). Większym też nie pogardzą, ale co za dużo to nie zdrowo. Czytałam, że podobno jak agamy mają za duże terra to mogą zdziczeć. nie wiem jak jest na prawde, ale moim zdniem nie powinno się przesadzać.
Teraz trochę o wystroju.
Brodacze w naturalnym środowisku żyją na stepowych i pustynnych teranach Australi. Więc terrarium powinno mieć wystrój pustynny lub półpustynny. W terrarium powinno być kilka roślinek sztucznych albo prawdziwych, ale nie mogą być szkodliwe albo ostro zakończonych jak np. u kaktusów. Mogą powodować rany lub nasze smoki mogą dostać zatrucia pokarmowego gdyż agamy maja skłonność do spróbowania wszystkiego co maja pod ręką. Scianka wspinaczkowa może byc zrobiona z korka, styropianu, gipsu itp. albo możemy kupic gotową w sklepie, ale wyjdzie nam drożej niż zrobienie samemu. Powinny sie znaleźć kryjówki, w których agamy mogłyby się schować w nocy. Jakie podłoże? To pytanie zadaje sobie większość hodowców. Najczęściej jest wybierany piasek i kostka bukowa. Najlepszym podłożem do terra jest ręczni papierowy. Na pewno piasek wygląda ładniej od niego, ale żeby zjeść ręcznik agama musiała by się nieźle napracować. Więc jak uniknąć kłopotu ze zjadanym podłożem i ręcznikiem papierowym ręcznikiem? Całkiem fajnym rozwiązniem jest gumowa mata albo zagipsowanie dna terrarium przy okazji pazurki agamki fajnie się ścierają, tylko jakby spadła to troche by bolało. 
Ośiwetlenie.
Oświetlenie jest bardzo ważne. Agamy potrzebuja UVB, które pomaga im przyswajać witaminę D3. Dla dorosłego gada conajmniej 8.0, a najlepiej 10.0. UVA też będzie mile widziany poniewaz poprawia samopoczucie gadów.
Temperatura i wilgotność.

Temperatura pokojowa wystarczy, ale musi być równierz wyspa ciepła na której temperatura powinna byc wyższa niz 30*C, może dochodzic do 40*C. Jak zapewnić taką temperaturę? Odpowiedź jest prosta: lampka grzewcza, która kosztuje ok. 30-40zł. Wilgotność ok. 50-60%. Jak zapewnic taką wilgotność? Wystarczy spryskiwać letnia wodą terra co 3 godziny. W nocy nie jest to konieczne, ale przed snem agamy trzeba pożądnie je spryskać.
Jesli ktos nie posiada w domu temperatury pokojowej nie stosujcie kabli grzewczych ani kamieni grzewczych, poniewaz moga one powodować oparzenia!!!! Zamiast kabli grzewczych i kamieni grzewczych zastosujcie słabą lampke grzewczą. A i jeszcze jedno nie stosujcie termometrów rtęciowych i higrometrów niecyfrowych. ja im nie ufam kiedyś wsadziłam taki higrometr do wody i pokazywał 50% wilgotności, a termometr rtęciowy to na zewnątrz. Jak by zbiornik z rtęcią w termometrze pękł, a rtęć jest bardzo trująca to chyba każdy wie co by się stało. Więc polegajmy naelektronice.
W następnym poście napisze trochę o chrakterze agam i jak się z nimi obchodzi.