Witajcie, w tym poście omówimy sobie co jedzą agamy brodate.
Agamy brodate jak większość jaszczurej żywią się owadami i roślinami. Owady stanowią ok. 60-70% diety a rośliny ok. 40-30%.
Z owadów możemy podawać: karaczany, drewnojady, szarańcze, świerszcze itp. Możemy je podawać żywe lub martwe, ale niektóre agamy mogą odmówić przyjmowania martwego pokarmu.
Przechodzimy do roślin, owoców i warzyw.
Rośliny:
owady:
-świerszcz
-mącznik
-larwy drewniojada
-jedwabnik
-larwa mola woskowego
-karaczany
-szarańcza
-patyczaki
inne:
na niebieski kolor jest oznaczony pokarm którym karmimy rzadko, na kolor zielony pokarm spożywany codziennie na fioletowy okazjonalnie
-trzykrotka
-mlecz
-melisa
-bazylia
-lucerna
-koniczyna
-figi
-pasiatka zwisła
-kolendra
-mięta
-natka marchewki
-koperek
-rzeżuha
-liścia: groszku, malin, truskawek
-marchewka
-ogórek
-seler
-rzodkiewka
-szparagi
-fasola
-brokuły
-kalarepa
-truskawki
-maliny
-arbuz
-śliwki
-morele
-brzoskwinie
-melon
-mango
-papaja
-botwinka
-zielony groszek
-kukurydza
-papryka słodka: zielona, czerwona, żółta
-kalafior
-pomidor
-jabłka
-gruszki
-banany
-winogrona
-kiwi
-ananas
-pomarańcze/mandarynki
Agamy powinny byc karmoine odpowiednio do jej długości.
- młodym agamom należy podawać do 2 razy dziennie
- podrostkom 30-35cm karmimy raz na dzień
- agamom powyżej 35cm dajemy co 2-3 dni.
W następnym poście postaram się dodać troche o chorobach oczu.
Pozdrawiam wszytskich,
Zuzu/Edek
środa, 21 stycznia 2015
piątek, 16 stycznia 2015
100 wejść
Dziękuje wszystkim za odwiedzenie mojego bloga. mam nadzieje że będzie się pojawiać coraz więcej osób. Jeśli spodobał się Wam blog to polećcie go swoim znajomym bd wdzięczna.
Pomoc Oli...
Witam wszystkich. Postaram się wsatwiać jak najwięcej postów, pomoc mojej koleżanki Oli bardzo się przydała i bardzo jej za to dziękuje. Ola też prowadzi bloga i bardzo go polecam dla fanów świnek morskich xd: mój chlewik.
Link do bloga:
http://mojchlewik.blogspot.com/
Jeśli macie pomysły na posta to piszcie w komentarzach bardzo mi się przydadzą
Pozdrowienia od moich zwierzaków i od mnie.
Link do bloga:
http://mojchlewik.blogspot.com/
Jeśli macie pomysły na posta to piszcie w komentarzach bardzo mi się przydadzą
Pozdrowienia od moich zwierzaków i od mnie.
Humorki agamek xd
Tak jak obiecałam napisze jak postępować z agamami, jaki mają charakterek i trochę o ich zwyczajach.
Na pierwszy ogień jak z nimi postepować ;P
Agamy to nie zabawka, którą można ściskać, dusić albo rzucać o ściany itp. Brodacze są delikatne, łatwo zrobic im krzywdę. Trzeba na nia bardzo uważać gdy bierzemy ją na ręce, ponieważ gdy agamy nie mają oparcia pod łapki zaczynaja się wiercić w poszukiwaniu podparcia, a wtedy bardzo łatwo o wypadek. Acha i jeszcze agamy lubią się wspinać nawet po ludziach, i dziewczyny uwaga na włosy bo jak się wplączą to ciężko je wyciągnąć i nie radze próbować samemu bez lustra najlepiej poprosic o pomoc kogoś innego. Smoki badaja otoczenie próbując spróbować jak smakuje trzeba uważać na rzeczy które agama może połknąć i bez pomocy veta dojdzie do zaczopowania. Jaki jest morał? Uważać na wszystko co niebezpieczne. Czyli na wszystko co zmieści sie do pyska agamy, uważać na rzeczy ostre i byc przygotowanym na nagłe spadnięcie agamy. Zachowajcie czujność!!!!
Charakterek i humorki brodaczy.
Najpierw o charakterze. Tak jak pisałam w moim pierwszym poście agamy sa przyjaźnie nastawione do ludzi. Dażą zaufaniem swojego właściciela, lubią kontakt z ludźmi i to jest ich najwiekszy plus. Tak jak my agamy maja raz na jakis czas gorszy dzień dzien i najlepiej dac im wtedy spokój.
Zwyczaje.
Nie znam ich zwyczajów za dobrze ponieważ jeszcze nie mam jaszczurki, ale wiem że witaja sie unosząc łapki i zataczając małe kółka. Bardzo zabawne jest robienie pompek nie wiem co dokładnie to oznacza bo nie jestem brodaczem jak widać. Agamy regulując temperature ciała otwierając pysk, tak samo jak pies tylko że im język nie lata na wszystkie strony.
Może jutro cos dopisze bo teraz nie mam czasu. Jak będę tak czesto pisac to zabraknie mi pomysłów. Jak macie pomysł na post albo pytania to piszcie. Dla pytan jest zrobiony specjalny post, ale tu tez można pisac pytania. Jak ktos zada pytanie to nie będę pisała w komentarzach tylko zrobię osobny post.
Dziekuję za tyle wejść w ciągu tych 2 dni. Sądziłam że bedzie o wiele mniej ludzi.
Pozdrawiam,
Zuzu/ Edek ;P
wtorek, 13 stycznia 2015
Terra dla agamy brodatej
Hej trochę długo nic nie dodawałam. Pisze z komputera na infie. Dzisiaj napisze trochę o terra dla brodacza.
Temperatura pokojowa wystarczy, ale musi być równierz wyspa ciepła na której temperatura powinna byc wyższa niz 30*C, może dochodzic do 40*C. Jak zapewnić taką temperaturę? Odpowiedź jest prosta: lampka grzewcza, która kosztuje ok. 30-40zł. Wilgotność ok. 50-60%. Jak zapewnic taką wilgotność? Wystarczy spryskiwać letnia wodą terra co 3 godziny. W nocy nie jest to konieczne, ale przed snem agamy trzeba pożądnie je spryskać.
Terra to podstawowy czynnik wpływający na zdrowie i długość życia naszego smoka. Terrarium dla 1 dorosłego osobnika powinno wynosić 120cmx80cmx80cm dla 2 agam 150cm itd.(wysokość możemy zmniejszyć do 50 cm, ale agamy bardzo lubią się wspinać i obserwować wszystko z góry). Większym też nie pogardzą, ale co za dużo to nie zdrowo. Czytałam, że podobno jak agamy mają za duże terra to mogą zdziczeć. nie wiem jak jest na prawde, ale moim zdniem nie powinno się przesadzać.
Teraz trochę o wystroju.
Brodacze w naturalnym środowisku żyją na stepowych i pustynnych teranach Australi. Więc terrarium powinno mieć wystrój pustynny lub półpustynny. W terrarium powinno być kilka roślinek sztucznych albo prawdziwych, ale nie mogą być szkodliwe albo ostro zakończonych jak np. u kaktusów. Mogą powodować rany lub nasze smoki mogą dostać zatrucia pokarmowego gdyż agamy maja skłonność do spróbowania wszystkiego co maja pod ręką. Scianka wspinaczkowa może byc zrobiona z korka, styropianu, gipsu itp. albo możemy kupic gotową w sklepie, ale wyjdzie nam drożej niż zrobienie samemu. Powinny sie znaleźć kryjówki, w których agamy mogłyby się schować w nocy. Jakie podłoże? To pytanie zadaje sobie większość hodowców. Najczęściej jest wybierany piasek i kostka bukowa. Najlepszym podłożem do terra jest ręczni papierowy. Na pewno piasek wygląda ładniej od niego, ale żeby zjeść ręcznik agama musiała by się nieźle napracować. Więc jak uniknąć kłopotu ze zjadanym podłożem i ręcznikiem papierowym ręcznikiem? Całkiem fajnym rozwiązniem jest gumowa mata albo zagipsowanie dna terrarium przy okazji pazurki agamki fajnie się ścierają, tylko jakby spadła to troche by bolało.
Ośiwetlenie.
Oświetlenie jest bardzo ważne. Agamy potrzebuja UVB, które pomaga im przyswajać witaminę D3. Dla dorosłego gada conajmniej 8.0, a najlepiej 10.0. UVA też będzie mile widziany poniewaz poprawia samopoczucie gadów.
Temperatura i wilgotność.
Temperatura pokojowa wystarczy, ale musi być równierz wyspa ciepła na której temperatura powinna byc wyższa niz 30*C, może dochodzic do 40*C. Jak zapewnić taką temperaturę? Odpowiedź jest prosta: lampka grzewcza, która kosztuje ok. 30-40zł. Wilgotność ok. 50-60%. Jak zapewnic taką wilgotność? Wystarczy spryskiwać letnia wodą terra co 3 godziny. W nocy nie jest to konieczne, ale przed snem agamy trzeba pożądnie je spryskać.
Jesli ktos nie posiada w domu temperatury pokojowej nie stosujcie kabli grzewczych ani kamieni grzewczych, poniewaz moga one powodować oparzenia!!!! Zamiast kabli grzewczych i kamieni grzewczych zastosujcie słabą lampke grzewczą. A i jeszcze jedno nie stosujcie termometrów rtęciowych i higrometrów niecyfrowych. ja im nie ufam kiedyś wsadziłam taki higrometr do wody i pokazywał 50% wilgotności, a termometr rtęciowy to na zewnątrz. Jak by zbiornik z rtęcią w termometrze pękł, a rtęć jest bardzo trująca to chyba każdy wie co by się stało. Więc polegajmy naelektronice.
W następnym poście napisze trochę o chrakterze agam i jak się z nimi obchodzi.
Subskrybuj:
Posty (Atom)